Přeskočit na obsah

Uživatel:Dan Polansky/Velká písmena v nadpisech

Z Wikislovníku

Část obsahu této stránky (či stará verze obsahu) byla původně zde: Uživatel:Dan Polansky.

K tématu velká písmena v nadpisech jsem v roce 2009 založil hlasování: Wikislovník:Hlasování/Velká písmena v nadpisech. Hlasování neprošlo: návrh podpořili Dan Polansky (já), Hrhr2, Duncan MacCall a Pajast; proti byli Palu, -xfi-, Eldron, Kf (účet nemá stránku, je to redlink), a Honza Záruba. Snad to bylo tak, že jsem v mnou založených heslech v českém Wikislovníku začal užívat velká písmena, protože to podle mě odpovídalo konvencím české typogragie, aniž bych to nejprve navrhl v diskuzním fórum. Snad to dále bylo tak, že změnu hromadně revertoval nějaký anonymní IP účet, který se později přihlásil pod uživatelským účtem Palu. Je asi diskutabilní, zda by nebylo o moc slušnější věc nejprve prodiskutovat; takto jsem důrazně prosazoval svoji vůli. Na druhé straně jsem nikdy nepředělával cizí hesla; bylo to podle motta, že když stránku dělám já, já odpovídám za formu i správnost; a forma malého písmene je typograficky nesprávná. Při zdvořile diskuzním přístupu bylo riziko, že to dopadne špatně, na projektu, který nominálně může editovat každý (se všemi zřejmými logickými důsledky takové kvantifikace, ohledně toho co za osoby či kvaziosoby bude editovat a spolurozhodovat; sice je mírně nadsazená, ale tolik zase také ne). Zpětně viděno připouštím, že takový pokus je dost možná sysifovský, donkichotský nebo nějaký podobný. Na druhé straně v omezeném rozsahu v letech 2023-2025 užívám podobný přístup u kolokací, a v tomto okamžiku (6. října 2025) nejsou z hlavního jmenného prostoru smazány.

Podle mého soudu odevzdala opozice pouze velmi špatné argumenty, jak dokládám níže v oddíle #Starý obsah. I způsob vedení diskuze byl podle mě velmi problematický, zejména ze strany operátora účtu Palu (viz též diskuzní/mluvní stránku hlasování). Mezi texty hlasů opozice zaznělo i "současný stav se mi zdá lepší", což žádná artikulace/rozvedení argumentů není.

Slovenský Wikislovník velká písmena v nadpisech používá; přitom je slovenština češtině velmi podobný jazyk (podle Beneše jsou to dvě nářečí českoslovenštiny nebo tak něco?). Snad nejen jazykově ale i kulturně je Slovensko blízko Česku. Z toho je patrné, jakou paseku/škodu dokáží při zakládání projektu (zde českého Wikislovníku) nadělat lidé se špatným vkusem, úsudkem nebo čím. Oni nastavili něco, co pokud vím nikdy neprošlo schválením, ale když to chce někdo změnit, musí formálně schvalovat.

Otázky:

  • Která konkrétně hesla jsem tehdy založil, kde onen naonymní IP editor hromadně měnit velká písmena na malá?
    • Kterého to bylo roku? Opravdu 2008?

Starý obsah

[editovat]

Následující obsah je snad z roku 2008 ale něco i snad z roku 2023. Více by se zjistilo zkoumáním historie této stránky stejně jako stránky Uživatel:Dan Polansky.

Návrh: Nechť je povoleno zadávání nadpisů od úrovně dva a výše s počátečním velkým písmenem.

Dle mého odhadu:

  • Podpora: Beren, Nautil2, Dan Polansky, Danny B., Pajast
  • Proti: Lenka64, Eldron, -xfi-, nejspíš Honza Záruba.
  • Nevyhraněný: Reaperman.

Pozor: v nadpisech, ne v hlavičkách.

Argumenty pro:

  • (a) Pro: Tato změna je v souladu s doporučením pravidel českého pravopisu.
  • (b) Pro: Tato změna je v souladu se současnými českými typografickými konvencemi pro tvorbu nadpisů.
  • (c) Pro: Bez výjimky, všechny mnou zkoumané cizojazyčné Wikislovníky píší typografické nadpisy s velkým počátečním písmenem. Polský Wikislovník píše netypografické nadpisy malým písmenem a německý Wikislovník píše netypografické nadpisy velkým písmenem. Netypografickým nadpisem rozumím prostý řádek jako je "Antonyma:", nalezitelný například v německém Wikislovníku jako "Gegenwörter:", jenž sice slouží jako nadpis, leč formátován jako nadpis za pomoci prvku Hi z HTML není; rozpoznat ho lze dle přítomnosti dvojtečky na jeho konci; dvojtečka do typografického nadpisu nepatří.

Argumenty proti:

  • (d) Proti: První velká velká písmena unavují oči.
    • Výhrada: zdroj chybí. Tvrzení nezřejmo.
  • (e) Proti: Velká písmena je pracné napsat na klávesnici
    • Výhrada: Redaktoři a uživatelé nechť beztrestně zadají nadpisy malým písmenem; roboti či lidé to po nich opraví.
  • (f) Proti: Forma sleduje funkci či účel
    • Výhrada: Není jasné, co se tím přesně myslí.
    • Výhrada: Není jasná kognitivní hodnota nominálně popisného tvaru sleduje oproti je dlužno, aby sledovala. Popisně, zjevně někdy forma nesleduje přísně funkci či účel, nejsme-li například v architektonickém funkcionalismu nýbrž například v novogotickém stylu, novobarokním stylu, aj.
    • Výhrada: Účel Wikisklovníku nebyl na anglickém, francouzském, německém, italském a jiném Wikislovníku narušen tím, že píší nadpisy s velkými počátečními písmeny.
  • (g) Proti: Neboť druh informace vyznačený zde nadpisy je v papírových slovnících vyznačen z důvodu nedostatku místa pomocí symbolů, má být s nadpisy zacházeno zde jinak.
    • Výhrada: Nadpisy nejsou symboly a symboly nejsou nadpisy; argument neplauzibilní.